A csípőfájdalom kezelése

Kovács Ildikó gyógytornászunk összefoglalója

A csípőízület testünk egyik legmozgékonyabb ízülete, úgynevezett gömbízület, amely a combcsont szabad mozgását biztosítja minden irányban. Két fő részből áll: vápából (acetabulum), a medencecsont bemélyedése, valamint a combcsont-fejből (femur). Emellett számos anatómiai képlet, izom, ízületi szalag, ízületi tok, nyáktömlő (bursa) öleli körbe, melyek mind biztosítják a csípőízület megfelelő mozgását. Ezen alkotóelemek bármely sérülése, károsodása, kóros elváltozása csípőízületi fájdalomhoz és/vagy mozgáskorlátozottsághoz vezethet.
Melyek lehetnek a csípőfájdalom leggyakoribb okai:
Csípőízületi kopás:
elsődleges coxarthrosis: oka nem pontosan ismert. Az életkor előrehaladtával a porcszövet anyagcseréje romlik, szerves állománya, víztartalma, ellenálló képessége csökken és a porcszövet kopásnak indul.

  • másodlagos coxarthrosis: kiváltó oka lehet, gyerekkori csípőbetegség (pl, veleszületett csípőficam), vagy felnőtt korban szerzett valamely más mozgásszervi betegség, melynek következtében a megváltozott statika miatt a rosszul terhelt porcszövet folyamatos rongálódásnak van kitéve.
    A csípőízületi kopás kezdődő tünete a reggeli merevség, amely felkeléskor megszűnik. Ezzel együtt járhat a lágyékba és a csípő oldalsó részébe sugárzó fájdalom. A betegség előrehaladtával a fájdalom állandósul, valamint az izomzat is gyengül ezért kényszertartást veszünk fel, amely további problémák forrása lehet.
    Izom, szalag húzódás: Számos izom halad keresztül a csípőízület területén. Ezen izmok túlzott feszülése, letapadása, sérülése esetlegesen gyulladása, fájdalmat, mozgásbeszűkülést, merevséget okozhatnak. A fájdalom legtöbbször a csípő oldalsó részében valamint a lágyékhajlatban jelentkezik.

Combcsont törés: A combcsont (femur) az emberi test legerősebb csontja, törése nagy erőbehatásra jöhet létre, rendszerint oldalra esés következtében. Kezelése stabilizáló műtéttel történik, amely után elengedhetetlen a rehabilitáció, a gyógytorna.
Piriformis-szindróma
A piriformis izom mélyen a nagy farizom alatt helyezkedik el, a keresztcsont és a combcsont között húzódik. A csípő stabilizálásában és kiforgatásában vesz részt. Alatta fut le testünk leghosszabb és legvastagabb idege, az ülőideg (nervus ischiadicus) és halad tovább lefelé az alsó végtagon. A piriformis izom túlfeszülése, sérülése miatt lokális izomfájdalom jöhet létre. Súlyosabb esetben az alatta haladó ülőideg nyomás alá kerülhet. Hasonló tüneteket produkálva, mint amikor a lumbális csigolyáknál kitüremkedő porckorongsérv (discus hernia) teszi nyomás alá az ülőideget. A nyomás alatt lévő nervus ischiadicus az alsó végtagba kisugárzó zsibbadást okoz. Mivel a piriformis-szindrómánál a kiváltó okok eltérnek a discus hernia által okozott tünetegyüttestől, ezért a két probléma kezelése is eltér egymástól.
A mozgásszegény életmód hatása a csípőízületre
A nap nagy részét sokunk tölti ülve. Az irodában a számítógép előtt dolgozva, vagy tanuló gyermekeink az iskolában, valamint sok időt töltünk úton az autóban. Ilyenkor elengedhetetlenül fontos lenne a helyes testtartás (két lábunk a talpon, hátunk egyenes, testünk szimmetrikus). Sajnos a túl sok üléstől a mozgáshiány következtében elgyengülnek a farizmaink valamint a comb izomzata, csökken a mozgástér az ízületben. Pedig csak erős és rugalmas izomzattal tudjuk megelőzni az esetleges csípőproblémákat. Gyengült izomzat és a beszűkült mozgástér mellett túl nagy terhelés hárul a csípőízületre, ez pedig idővel arthrosishoz vezethet.
Ízületünk anyagcseréje diffúzióval történik. Ezt megfelelő mozgásmennyiséggel és terheléssel tudjuk biztosítani, hogy ízületünk megfelelő mennyiségű tápanyaghoz jusson. Ezzel segítve, ízületünket, hogy erős és egészséges maradjon.

Egyéb életmódbeli okok is kiválthatnak csípőízületi fájdalmat, pl. túlzásba vitt sportolás, helytelen munkavégzés, terhesség, mozgásszegény életmód, rossz testtartás, korábbi sérülés.
Kezelés
A csípő problémák kezelése során mindenképp vizsgáljuk a csípő mozgásterjedelmét, az ízületek mozgathatóságát az izmok erejét, feszességét az esetleges izomrövidüléseket. Fontos látni a test teljességét vizsgálva az előforduló aszimmetriákat, amik a régóta meglévő rossz terhelés miatt diszfunkciókat alakíthatnak ki az adott és más ízületekben, izmokban is. Ilyen aszimmetriák lehetnek pl, rossz medencetartás, lúdtalp vagy gerincferdülés. A csípőízületi fájdalmak tüneteket okozhatnak a térdben és a gerincben is, ezért kell elkülöníteni, hogy valójában melyik ízületből ered a probléma.
A csípővizsgálat során például megtekintjük a medencét. A csontképletek tapintásával és összehasonlításával aszimmetriákat keresünk, amelyek manuálterápiával hatékonyan kezelhetők. Tapintással vizsgáljuk a csípőízület körüli izomzatot, izomfeszességeket, letapadásokat, rövidüléseket keresve pl, a farizmokat, a combhajlító vagy combfeszítő izmokat, amelyek eltérései ugyanúgy okozhatnak kóros elváltozásokat a csípőben is. A manuálterapeuta a kezelés során az izmok feloldásával és aktiválásával törekszik a helyes működés kialakítására.
Csípőízületi problémák esetén szembesülhetünk a környező ízületeink fájdalmával is. Így a térd, boka, lumbális gerincszakasz, vagy akár az ellenoldali csípő fájdalmával. Szervezetünk mindig törekszik a lehető leggazdaságosabb működésre, harmóniára. Ezért megpróbál kompenzálni segítségül hívva a többi izmot, ízületet így csökkentve a fájdalmat és a terhelést a sérült ízületről. Ennek következtében a környező ízületekben, izmokban is felborul a harmonikus működés és különböző káros diszfunkciók, aszimmetriák jöhetnek létre.

A csípőfájdalmak tünetei hatékonyan csökkenthetők rendszeres gyógytornával. A mozgásterápia célja a fájdalom megszüntetése, a csípőízület mozgékonyságának növelése, egy erős és rugalmas, jól funkcionáló izomzat kialakítása.
Amennyiben csípőízületi protézis beültetésére kerül sor, a műtétet követően azonnal meg kell kezdeni a gyógytornát. A torna gyorsítja a felépülés folyamatát, a torna során nagy hangsúlyt fektetünk arra, hogy újra egy jól funkcionáló csípőt alakítsunk ki.