Műtét utáni rehabilitáció

A műtéti rehabilitáció teljes spektrumával foglalkozunk, melyekről általánosságban elmondható, hogy a gyógytorna megkezdésének időpontját a kezelő orvos határozza meg. A rehabilitáció legfőbb pontjai a műtéti heg és a letapadt szövetek kezelése (manuális technikákkal), valamint az izomerő visszaállítása. Az izomerő visszaállítása jelenti a vendég részéről az aktív munkát. Saját felépülésünket azzal tudjuk a leginkább elősegíteni, ha a tornagyakorlatokat mi magunk is otthon minél többször megcsináljuk.

Az alábbiakon túl a térd,- és csípőprotézis műtétek rehabilitációjával is foglalkozunk.

Váll műtét

Leggyakrabban vállficam, izomszakadás (ROK rekonstrukció), törések után, illetve hosszantartó vállfájdalom miatt végeznek műtétet. Műtét után a kezelőorvos határozza meg a terhelés mértékét és a gyógytorna elkezdésének idejét. A gyógytorna során betartva a műtét típusának megfelelő rehabilitációs protokollt visszaállítjuk a mozgáspályát, izomerőt és a helyes testtartást.

Térd műtét

Visszatérő térdkalács ficam vagy állandó elülső térd fájdalom miatt végeznek Densk műtétet. Ennek során a térdkalácsot visszahelyezik a megfelelő anatómiai helyzetbe.

Az elülső kereszt szalag szakadása után végeznek LCA rekonstrukciós (kereszt szalag pótlása) műtétet.

Balesetek után, ha a törés nagymértékben elmozdult, különböző fémrögzítéseket alkalmaznak az eredeti anatómiai viszonyok helyreállítására.

Porcleválás esetén, ha a levált porc elakad, vagy fájdalmat okoz mozgás során, eltávolítják műtéti úton, mert károsíthatja az egészséges porcot. Jelentős porchiány esetén mozaik plasztikát végeznek a térd ízületben. Az íz felszínt felfúrják és kis porc lebenykéket helyeznek a furatokba. Műtét után a védelmi fázis letelte után a kezelőorvos határozza meg a gyógytorna megkezdésének idejét, valamint a terhelés mértékét. Gyógytornával visszaállítjuk a megfelelő izomerőt, mozgáspályát, stabilitást, egyenletes terhelést és a normál járást. Fontos a két alsó végtag izomerejének egyenlő mértékű visszaállítása, mert ez az alapja a végtagok szimmetrikus terhelésének.

Könyök műtét

Könyök műtétet végezhetnek törések után, nehezen gyógyuló teniszkönyök és golfkönyök esetén. Az ín és csontos gyógyulás után a rögzítő eltávolítása után a kezelőorvos utasítására kezdhető el a gyógytorna. A torna segítségével javítható és visszaállítható a funkciókárosodás. A rövidült izmokat nyújtjuk a gyengült izmokat erősítjük.

Gerinc műtét

Műtét oka lehet gerincsérv (discus hernia), csigolya instabilitás, csigolya elcsúszás (spondylolisthesis), törés, korrekció stb. A gyógytorna elkezdését a kezelő orvos határozza meg. A rehabilitáció során, szükség esetén a gyógytornász konzultál a kezelőorvossal. A gyógytorna során figyelembe véve a műtét típusát, fokozatosan növelve a terhelést, visszaállítjuk a normál és harmonikus mozgást. Tornával megerősítjük nemcsak a hátizmokat, hanem az egész törzs és végtag izomzatot is.  Megtanuljuk a gerinc helyes terhelését a mindennapi életben.

Csukló és kéz műtétek

Leggyakoribb műtéti ok a csukló törés (pld. orsócsont) vagy valamilyen izom- ín helyreállítása (rekonstruálás). A kezelőorvos engedélye után kezdhető el a gyógytorna. Helyreállítjuk a csukló ízület mozgás pályáját, valamint az alkar izmok erejét. Gyakoroljuk a kéz finommozgásait ezzel segítve minél hamarabb visszatérni a hétköznapi életbe.

Csípő műtét

A csípőízületet leggyakrabban törések (combnyak, pertrochanter, combcsont) és korrekciók miatt műtik. A gyógytorna elkezdésének idejét a kezelőorvos határozza meg. Szigorúan figyelembe véve a csontos gyógyulás idejét és a fémrögzítés helyét végezzük a gyógytornát. A torna célja az ízületi mozgás pálya visszaállítása, izomerősítés és a normál terhelés kialakítása.

Boka műtét

A boka gyakori sérülése az achilles ín részleges vagy teljes szakadása, melyet műtéti úton tudnak helyreállítani. Sűrűn előforduló bokaficam vagy szalag szakadással járó ficam esetén, műtéti úton stabilizálják az érintett boka szalagot.  A rögzítő eltávolítása után a kezelő orvos határozza meg a terhelés mértékét és a gyógytorna elkezdésének idejét. Segédeszköz (könyökmankók, bot) megléte esetén megtanítjuk azok használatát, majd később elhagyásukat. A járásgyakorlat fontos része  a gyógytornának. Tehermentesített járás esetén is fontos a normál járás ritmus gyakorlása. A mozgás terápia során megerősítjük a gyengült izmokat, visszaállítjuk a mozgás pályát, egyensúlyt fejlesztünk, kialakítjuk a normál járást és az egyenletes terhelést.