Válltorna
Válltorna
A felső végtag elmozdulásai során, a vállöv és a vállízület együtt mozog. A gyógytorna során a két testtájékot együtt kell kezelni. A vállízület normál működésének egyik feltétele a lapocka anatómiai elhelyezkedése a mellkasfalon. A másik az izomerő helyreállítása. A kezelés folyamán felmérjük, hogy mely anatómiai struktúrákkal van a probléma. Célunk az izomerő növelése, mozgáspálya helyreállítása, harmonikus izomműködés létrehozása, tartáskorrekció a vállak és vállövek normál helyzetbe való visszaállítására.
A vállfájdalom oka lehet:
- arthrosis
- impigment syndroma (kar emelése közben rendellenes érintkezés, dörzsölődés jön létre izom, ín és csont között a vállízületben)
- ROK syndroma (a rotátorköpeny (ROK) fontos izomcsoportja a vállnak. Alkotásában több izom is részt vesz. Normál működésük teszik harmonikussá felső végtag mozgásainkat. Az izomcsoport bármely részének gyengülése vagy sérülése okozza a fájdalmat. A fájdalom oka lehet részleges vagy teljes izom, ín szakadás.)
- vállficam
- trauma: törés, fémrögzítés a felkarban
- vállficam utáni műtét
- ROK rekonstrukcio (részlegesen vagy teljesen szakadt izmok, inak összevarrása)
- biceps tendinitis (felkar izom inának gyulladása, melyet túlerőltetés okoz (fizikai munka, sport)
A vállízület sérülései, valamint műtétek után az kezelő orvos határozza meg a gyógytorna elkezdését, ill. a terhelés mértékét.
Hiv.: Dr. Gömör Béla: Reumatológia
Szendrői Miklós: Ortopédia