Csontkovácsnál jártam, mit tegyek?

Kezdjük egy kicsit messzebbről ennek a kérdésnek a megválaszolását.

Az alábbiakban Varga Viola, gyógytornász-manuálterapeuta oktató, A dinamikus manuálterápia című könyv szerzőjének, és Szilágyi Iván, a Holisztikus Medicina Alapítvány titkárának gondolatait idézzük:

„Ki lehet manuálterapeuta, milyen a manuálterápiás képzés?

A 11/1997 NM rendelet szerint manuálterápiát csak orvosok, vagy főiskolát végzett gyógytornászok végezhetnek. A hatályos jogszabály alapján az ÁNTSZ azoknak az orvosoknak, gyógytornászoknak ad működési engedélyt „Manuálterapeuta” tevékenység végzésére, akik valamelyik magyarországi orvosi egyetemen eredményes vizsgát tettek. A sikeres vizsgázókat az ENKK tartja nyilván. 

A képzésre jelentkezők 4-6 év felsőfokú egészségügyi képzés és szakmai gyakorlat birtokában jelentkeznek a továbbképzésekre, amelyek hossza és tematikája eltérő, általában 4-7 modulból állnak, modulonként minimum 40 órás elméleti és gyakorlati oktatással (ez általában 2 év), a kurzusok vizsgával zárulnak. Egyes tanfolyamok önállóan szerveződnek, mások egyetemi akkreditációt élveznek.

Ki lehet csontkovács? Milyen a csontkovács képzés?

Az interneten számos 2-3 napos (esetenként hosszabb) tanfolyam lelhető fel, amelyeket bárki látogathat előképzettség nélkül. A csontkovácsolást általában egy egyszerű frissítő, vagy svédmasszázst, Yumeiho-, Thai-masszázst, vagy OKJ- tanfolyamokat végzett alternatív masszázs és mozgásterapeuták, gyógymasszőrök végzik. Magyarországon nem létezik az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat és az Orvosi Kamara által elismert csontkovács képzés. A csontkovácsolás Magyarországon jogilag nem elfogadott gyógyító tevékenység, nem rendelkezik szakmakóddal, nem számít egészségügyi tevékenységnek. Nem adható ki rá ANTSZ engedély.

A 11/1997. (V. 28.) NM rendelet 1. számú melléklete alapján gerincmanipulációs műfogást csak orvos végezhet Magyarországon.

Mi a különbség a csontkovács és a manuálterapeuta munkája között?

A manuálterápia során a vizsgáló anamnézist vesz fel, figyelembe veszi a szakorvos által felállított diagnózist, a leletek eredményét, testtartás- és mozgásvizsgálat elvégzése után funkcionális diagnózist állít fel, amely alapján egyénre szabott kezelési tervet állít fel. A legfinomabb izomenergia technikáktól indulva a határozott kontakt technikákig széles skálán választhatja meg a kezelés intenzitását a páciens problémája (gerincsérv, csontritkulás, tumor, belszervi, reumatológiai alapbetegségek), életkora, a diszfunkció eredete (neuromuscularis, fascialis, ízületi, idegi) szerint. Képes az előbb felsorolt vizsgálati eredmények alapján felelős döntést hozni, az adekvát módszert megválasztani a hypomobil és a hypermobil szegmensek kezelésére az indikációk és kontraindikációk betartásával. 

A kezelést követően a páciens mobilizáló, nyújtó és stabilizáló tornagyakorlatokat kap az elért állapot megőrzésére és fejlesztésére. Az átlagos kezelési idő 45-90 perc.

A csontkovácsokról nem tudni, elvégzik-e a kikérdezést, a megtekintést, aktív passzív mozgásvizsgálatokat, a szegmentális mozgás- és stabilitási teszteket. Ezen vizsgálati leletek híján nem különböztethetőek meg a hypermobil és a blokkolt szegmensek, s ez azt a veszélyt rejti magában, hogy nem csak a blokkolt szegmensek mozgástartományát fokozzák, hanem a túlmozgóakét is, ezzel a hypermobilitást fokozható, a diszfunkció elmélyíthető (becsípődés, kisugárzó fájdalom megjelenése, a discusból jövő tünetek erősödése a statika felborulása, spondylolisthesis mértékének fokozódása). Főként hirtelen, gyors manipulációval célozzák meg a tünetet adó, problémás területeket, kevéssé foglalkoznak az alapprobléma és a következményes elváltozások megkülönböztetésével és célzott kezelésével. Kezeléseik általában 5-20 percet vesznek igénybe, ennyi idő nem nyújt lehetőséget a kontroll vizsgálatokra, a teljes test kezelésére, a lágyszöveti előkészítésre. A manipulációk által oldott blokkok célzott tornagyakorlatok – stabilizálás és nyújtás nélkül hamarosan visszaállnak, a hypermobil szegmensek egyre mobilabbá válnak, és a későbbiekben ez okozhat fájdalmat a kezelt területtől távolabb is, ahol a szervezet próbál kompenzálni. A kezelés inkább általános és tüneti, a klinikai ismeretek híján sok veszélyt rejthet magában (anamnézis híján nem derül fény a korábbi traumákra, alapbetegségekre, a fizikális vizsgálat hiányában nem határozható meg az ízületi mozgásbeszűkülés iránya, csak az ízfelszínek általános elmozdítása történik).”

Bizonyos esetekben a csontkovács megoldást jelenthet, de a hozzánk érkező vendégek tapasztalatai alapján csak rövid távon. 3-4 hónap múlva a panaszok újra jelentkeznek. Hosszú távon az izmok kezelésére és az új mozgásminta beépítésére is szükség van. A gyógytornász-manuálterapeuta pontosan ezt a komplex kezelést biztosítja a hozzá fordulók részére. Mindezek alapján a hozzánk forduló vendégektől az egyidejű csontkovács kezelés szüneteltetését kérjük.