Manuálterápia

Mit jelent a manuálterápia?

A manuálterápia egy újkeletű terápiás eszköz, amely egyszerre diagnosztikai és kezelési technika. Egy komplex szemléletmód, amely az emberi testet teljes egésznek tekinti, és amelyben minden mindennel összefügg. A terápiát egy részletes állapotfelmérés előzi meg, hogy ezek az összefüggések, elsősorban tartásbeli eltérések felszínre kerüljenek. A terápia során elsődleges szempont az egyéni különbségek feltérképezése. Emberi sajátosság, hogy minden test egy kicsit más. Lehet, hogy valakinek befelé dől a térde, lehet, hogy kifelé; van, akinek lapos a háta, de van olyan, akinek fokozott a görbülete; van, hogy az egyik vállunk feljebb van, mint a másik, és még lehetne sorolni tovább a különbségeket. Ezeknek az eltéréseknek a hátterében főként az izomegyensúly megbomlása áll, amit manuálterápiával kezelhetünk.

Miért jó a manuálterápia?

Az egyenetlen terhelés (mint a helytelen testtartás, vagy rossz testhasználat; például nagy súly emelése, vagy rendszeres előrehajlás közben) előbb vagy utóbb tünetet fog okozni. Ezért fontos, hogy akár már a tünet megjelenése előtt, vagy a tünet kialakulása után az okot szüntessük meg, és ne csak tünetileg kezeljünk. A leginkább érezhető előnye a terápiának, hogy a fájdalom viszonylag gyorsan csökkenthető, és a kezelések során a folyamatos újrateszteléssel a hatékonyság szorosan nyomon követhető.

Hogyan lehet az izmokat kezelni manuálterápiával?

Izmainkat fascia (izompólya) veszi körül, egy olyan „különleges” kötőszövet, ami belső kapcsolatot teremt a koponyától a talpig, ugyanakkor izmainkat beburkolja, elválasztja az egyes izomcsoportokat. Tartós helytelen testtartás, vagy testhasználat esetén az izmokat és szöveteket burkoló fascia letapadhat, ami korlátozza a mozgásaink szabadságát. Emellett izmaink zsugorodhatnak, túlnyúlhatnak, bennük trigger illetve tenderpontok keletkezhetnek, ahol az izom feszültsége összegyűlik. Ilyenkor az izmok nem képesek megfelelően ellátni az eredeti funkciójukat, és akár máshol is tünetet tudnak okozni. Pl.: sokszor a migrénes fejfájás tulajdonképpen a feszes nyakizmainkban lévő trigger-pontok kisugárzó fájdalma. Éppen ezért ilyenkor elég lenne a sok fájdalomcsillapító gyógyszer helyett ezeknek a trigger-pontoknak az oldása.

A terápia során először a fasciát kell fellazítani, hogy visszanyerjük a mozgásszabadságot, és hogy hozzáférhessünk az izmokhoz. Ezután a trigger-pontokat kioldjuk, ezzel a fájdalmak és a tartásban jelentkező eltérések okait megszüntetjük, helyreállítjuk a test egyensúlyát. Emellett a zsugorodott izmokat nyújtani kell, és csak ez után foglalkozhatunk a túlnyúlt izmokkal, amiket leginkább erősíteni szoktuk.

A manuálterápiás kezelésről…

A kezelést egy részletes állapotfelmérés előzi meg, amikor meghallgatjuk a vendég személyes panaszait, mozgásvizsgálatot végzünk, megnézzük az aktuális orvosi leleteket, képalkotó felvételeket (MR, röntgen, CT). Az állapotfelmérés után, megosztjuk véleményünket és részletesen elmagyarázzuk mindazokat az összefüggéseket, amelyeket, mint manuálterápiás szakember látunk. A kezelés csak ezután következhet.

Mint a módszer neve is mutatja, – kezelőágyon, – leginkább kézzel történik a kezelés, a masszázshoz hasonló fogásokkal. A kezelés hatékonysága egyes esetekben azonnal „kézzel foghatóvá” válik – a fájdalom megszűnik, a mozgás könnyedebbé válik, a test egyensúlyba kerül. Az esetek többségében azonban egy kezelés nem elegendő. Ahhoz, hogy a probléma, a fájdalom valódi okát tudjuk kezelni, el kell érjük a mélyizmokat és ehhez több alkalom szükséges. A szakember folyamatosan nyomon követi a vendég állapotát, izomzatának egyensúlyát és erről megfelelően tájékoztatja is. Az izomzat egyensúlyának nemcsak az elérése a cél, hanem annak megtartása, és célzott erősítése. Ennek érdekében a következő lépés a gyógytorna.  A két módszer egyidejű ill. egymás utáni alkalmazásával és az otthoni torna gyakorlásával hosszú távon fenntartható stabil állapotot tudunk elérni, a vendég legnagyobb megelégedésére.

A manuálterápiás kezelések alsóneműben történnek, ezért kérjük, hogy a kezeléskor mindenképpen viseljen alsóneműt és zoknit, a komfortosabb érzésért nyugodtan hozhat magával akár fürdőruhát, vagy rövidebb nadrágot. Cél, hogy a szakember a kezelendő testrészhez megfelelően hozzáférjen. A manuálterápiás kezelések megterhelik az izomzatot, ezért kérjük, hogy a kezelés után egy napig erős, megterhelő fizikai munkát, ill. sporttevékenységet ne végezzen (kerülje például az edzőtermi edzést, a túrázást stb.) Ellenkező esetben a kezelés hatékonysága csökken, ill. az izomfájdalmak (egyes esetekben komolyan) felerősödnek.

Milyen panaszokon segít a manuálterápia?

  • nyak-, hát-, derék, – ill. váll fájdalom
  • gerincferdülés – gyermekek esetében is (scoliosis) hanyag tartás, Shroth terápia kiegészítéseként
  • végtagba sugárzó fájdalom, végtagzsibbadás
  • csípő-, térd-, bokafájdalom – kopásos megbetegedésekben is
  • teniszkönyök, könyök,- kéz, csukló panaszok
  • befagyott váll szindróma (impingement) rotátor köpeny panaszok (ROK)
  • boka-, láb, és talpban jelentkező panaszok, fájdalmak, éjszakai izomgörcsök
  • fejfájás, szédülés, fülzúgás esetén, amennyiben a panasz mozgásszervi eredetű, és a szakorvos minden egyéb súlyos háttérokot kizárt
  • a terápia (kis)gyermekek esetében is alkalmazható, 8 hónapos kortól
  • sportsérülések, rándulások, húzódások

Milyen esetekben ellenjavallt a manuálterápia?

Relatív ellenjavallatok (azon esetek, amelyekben a terápia előzetes konzultációval, ill. fokozott körültekintéssel, megfelelő szakmai vélemény és a beteg beleegyezése mellett alkalmazható)

  • csontritkulás:        -2,5T-score felett csontkezelést nem végzünk, -3,5T-score felett csak lágyrész technikákat alkalmazunk
  • agyi érbetegség
  • visszér (a visszér feletti területen nem kezelünk)
  • keringészavar, vérzékenység (embolia, trombózis)
  • akut gyulladás
  • hipermobilitás, instabilitás
  • traumás esetek, balesetek, műtétek után az érintett terület kezelése a trauma után 2 hónappal kezdhető meg, addig a környező terület kezelése megkezdhető
  • kortizonos, szteroidos kezelés után 2-3 hónappal kezdhető meg az érintett terület kezelése
  • vertebrobasilaris insufficientia
  • terhesség

Abszolút ellenjavallatok (azon esetek, amelyek megléte esetén a terápia nem alkalmazható)

  • daganatos megbetegedések (öt év tünetmentesség, ill. orvosi beleegyezés mellett kezeljük a pácienseket)
  • akut fertőző bőrbetegségek (herpes zoster, gombás elváltozások, orbánc, szemölcs, bakteriális bőrbetegségek stb.)
  • aneurysma (verőértágulat)
  • visszérgyulladás
  • pszichés zavarok
  • ízületi ankylosis
  • a beteg súlyos általános állapota esetén

A kezelésről készült videónkat itt nézheti meg: